Princier de Leba
KSIĘSTWO ŁEBA
PRZEWODNIK
INFORMATOR
GALERIE FOTOGRAFII
SZUKAJ
Kroniki szkolne
Szkoła podstawowa
historia 1950-1959
 
     Badanie dzieci przez lekarzy (1950/51). W dniu 14 kwietnia br. przybyła do tutejszej szkoły ekipa lekarska, która zbadała dzieci zagrożone gruźlicą. Stan dzieci nie jest zadowalający. Wiele dzieci zetknęło się już z zarazkami gruźlicy. Dzieci wolne od zarazków zostały uodpornione szczepionką BeR. Było to zobowiązanie 1 Majowe lekarzy gdańskich.
leba
Historia Łeby
     Apele szkolne (1954/55) Z początkiem roku szkolnego zostały wprowadzone we wszystkich szkołach apele poranne, na których kontroluje się obecność dzieci i omawia się niedociągnięcia w dyscyplinie pracy. Równocześnie wyróżnia się uczniów wzorowych, a leniuchy i opieszali otrzymują upomnienia i nagany. Niektóre apele poświęcone są ważniejszym rocznicom historycznym lub zagadnieniom politycznym z bieżącego życia Polski i innych krajów. W naszej szkole organizacją apeli zajmuje się drużyna harcerska. Poranne apele przyczyniają się szczególnie do podniesienia dyscypliny pracy uczniów i nauczycielstwa.
     Reorganizacja Komitetów Rodzicielskich (1954/55) - oguólnoszkolne zebranie rodziców odbyło się w sali MKPZPR w dniu 28.XI.54r. Na zebraniu byli obecni przedstawiciele społeczni oraz organizacji i instytucji społ. przedstawiciele zakładów pracy, Milicji>Obywatelskiej , PMRN, PZPR oraz przedstawiciel Wydziału Oświaty z Lęborka. Stan uczniów w roku szkolnym (1956/57) Do klasy I zostało zapisanych 75 nowych uczniów. Ogółem uczniów w szkole jest 348. Klasy I, II, III i IV są podwójne. Klasa Ia nie ma pomieszczenia, tymczasowo uczy się na werandzie w budynku drewnianym przy szkole. Tutejsza jednostka wojskowa po wielu staraniach kierownik szkoły i Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej odstąpiła sąsiedni baraczek, który do ego czasu zajmowali żołnierze. Baraczek został wyremontowany, mieścić się w nim będą dwie klasy.
leba
Walory zdrowotne
     Powiatowe eliminacje recytatorskie (1957/58) W dniu 9 marca zespół recytatorski z naszej szkoły wystąpił w eliminacjach powiatowych w Lęborku i uzyskał I miejsce. Z indywidualnych recytacji wyróżniono uczniów: Brunon Hokusz - ucz. kl. Iva Bożena Zapęcka - uczennica klasy Iva Janina Żarska - ucz. kl. VI Lech Kopańczuk - uczeń kl. VI. Poza tym uczeń klasy IVa Brunon Hokusz został dopuszczony do eliminacji wojewódzkich. Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę książki.
 
Zaczerpnięto z opracowań Szkoły Podstawowej
ŁebaHistoria Szkoły

dawniej imienia Feliksa Dzierżyńskiego obecnie imieniem Adama Mickiewicza. Wybudowana w 1962 roku

ŁebaKronika szkolna 1945 - 1946

Bardzo ciekawa lektura o zmianach na przestrzeni lat w łebskiej szkole podstawowej. Morze znajdziecie tu zapisy o Waszych bliski i dalekich

ŁebaKronika szkolna 1960 - 1986

Załącznik fotograficzny do kroniki szkolnej. Morze znajdziecie tu zapisy o Waszych bliski i dalekich krewnych albo o Was samych

Łebadziennik lekcyjny 1900-1913

Zdjęcia dziennika lekcyjnego szkoły podstawowej w Łebie. Lista nazwisk i dat urodzenia oraz obecności z różnymi dopiski na przestrzeni kilkunastu lat.

ŁebaDziennik podawczy

Początki działalności szkoły podstawowej w Łebie. Zapisy pism przychodzących i wychodzących od 1945 roku