Princier de Leba
KSIĘSTWO ŁEBA
PRZEWODNIK
INFORMATOR
GALERIE FOTOGRAFII
SZUKAJ
Przewodnik
Port jachtowy Łeba
N: 54°46,0' E: 17°33,5'
 
leba
Logo portu

     Zamysł budowy basenu jachtowego w Łebie powstał w Urzędzie Morskim w Słupsku już w połowie lat siedemdziesiątych, kiedy to port w Łebie został przejęty od Urzędu Morskiego w Gdyni. Rozległa i malownicza zatoka zaraz po wejściu do portu otoczona gęstym lasem wręcz kusiła, aby w tym miejscu wybudować basen dla jachtów. W latach kiedy według propagandy „Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej", w 1978 roku Polski Związek Żeglarski myślał o budowie ośrodka przygotowań olimpijskich w Łebie.

leba

     Następny potencjalny inwestor. Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości Pracy „START" w latach osiemdziesiątych poszedł już dalej opracowując koncepcję i dokumentację budowy basenu. Ale w latach, kiedy nie można było zapewnić elementarnych potrzeb społeczeństwa, kiedy brakowało dosłownie wszystkiego, a postępujący upadek gospodarczy schyłku epoki tzw. „realnego socjalizmu" czynił niemożliwą taką „fanaberię" jaką była budowa basenu jachtowego. Przez krótki moment pod koniec lat osiemdziesiątych Łebą interesowali się Niemcy z Berlina Zachodniego szukający miejsca dla swoich jachtów, ale likwidacja muru berlińskiego samoistnie rozwiązała problem portu dla berlińczyków.

leba
Port z lotu ptaka

     Ziarno zostało zasiane i budowa basenu przeznaczonego wyłącznie dla jachtów przestała budzić zdziwienie i lekceważące wzruszanie ramion z komentarzem "po co to komu" . Swoistym paradoksem jest fakt, że dwudziestoletnia "zwłoka" przyczyniła się pośrednio do powstania dużego i nowoczesnego basenu jachtowego. Naturalne powiększanie się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat akwenu w skutek erozji brzegów było akceptowane w Urzędzie Morskim w Słupsku, dzięki temu akwen przyszłego basenu powiększył się dwukrotnie. Dopiero zmiany jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku i narastająca świadomość lokalnej społeczności, że Łeba żyje i to dobrze z turystów, którym już nie wystarcza tylko plaża i morze pozwoliła na realizację wcześniejszych zamiarów.

leba
Zatoka przed budową portu

     W 1995 roku Łebianie wykorzystali szansę jaką dawał fundusz PHARE. Przygotowany przez Łebę wniosek o przyznanie środków z programu CROSSBORDER na budowę basenu jachtowego uzyskał akceptację. Łeba z funduszu PHARE otrzymała 1,9 miliona ECU, resztę pozyskano z rezerwy państwa. Niemiecka firma budowlana, która wygrała przetarg rozpoczęła budowę w 1996 roku i zakończyła 1998 roku. Basen został uroczyście otworzony na Dni Morza 27 czerwca. Położony w urokliwym miejscu i otoczony drzewami basen o wymiarach około 170 x 90 metrów, zapewnia bezpieczny postój dla około 135 jachtów po obu stronach trzech poprzecznych pomostów.

leba
Port jachtowy WWW

     W stylowym budynku o powierzchni prawie 1000 metrów kwadratowych znajdują się łazienki, sanitariaty, restauracja, mała poczta i pokoje hotelowe. Automaty telefoniczne, energia elektryczna doprowadzona do poszczególnych stanowisk postojowych jachtów, woda pitna, pochylnia do wodowania łodzi, utwardzony plac na zimowy postój jachtów czy parking dla samochodów tworzą zaplecze basenu. Po wybudowaniu pozostałych planowanych obiektów tj budynku hotelowego i budynku technicznego (warsztat) i serwisowego dla obsługi jachtów marina w pełni spełni wszystkie europejskie standardy.

 
ŁebaSłowiński Park Narodowy

utworzony został 1 stycznia 1967 r. W 1977 r. został uznany przez UNESCO jako światowy Rezerwat Biosfery

ŁebaMorze Bałtyckie i plaże Łeby

Kąpielisko w Łebie uznane jest za najbezpieczniejsze na wybrzeżu morza Bałtyckiego. Łebskie Kąpielisko składa się z

ŁebaSzkoła Podstawowa

dawniej imienia Feliksa Dzierżyńskiego obecnie imieniem Adama Mickiewicza. Wybudowana w 1962 roku

ŁebaRzeka Łeba

to jedna z siedmiu ważnych rzek Pomorza uchodzących do morza Bałtyckiego, wypływa ze źródła położonego na wysokości 170 m n.p.m. na południe od wsi Borzestowo.

ŁebaPort jachtowy w Łebie

Marina może przyjąć ponad 120 jednostek różnych klas, w tym także jachty żaglowe o długości do 18 m i

ŁebaŁeba - port morski, port rybacki

Przez całe stulecia swojej historii. Łeba rozwijała się jako małe miasto rybackie, a później portowe w cieniu wielkich wydarzeń

ŁebaParafia PW WNMP w Łebie

Kościół św. Mikołaja zbudowany został w 1683 r, . Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez

ŁebaParafia św. Jakuba w Łebie

Na jednej osi znajduje się baptysterium, ołtarz, lektorium oraz sedillą, przy czym centralnym miejscem

ŁebaBiblioteka miejska w Łebie

Organizator wielu ciekawych imprez kulturalnych, takich jak: kabarety, spotkania autorskie, malarskie

kamery on-line lebaŁeba w fotografii

Bogaty zbiór zdjęć Łeby z różnych czasów. Dokumentacja fotograficzna z różnych miejsc w Łebie i wielu imprez. Łeba w starej fotografii.